|
Konsolidujte své dluhy a plaťte méně a pohodlněji
Důležité info: Inspirací pro zde uvedené informace byly různé další zdroje. Je možné, že některé již nejsou aktuální a neodpovídají současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Jak na dluhy?

22. února 2019

Dostali jste se do dluhů, řešíte půjčku půjčkou a už nevíte, jak z toho ven? Čtěte dále. Přinášíme Vám několik tipů a rad, jak s dluhy naložit a jak jim dát sbohem.

Pravidlo č.1 vystihuje tu nejdůležitější radu pro Vaši budoucnost, kdy již budete z dluhů venku. Zamyslete se, proč jste se vůbec do dluhů dostali? Stál Váš cíl za ten dluh? Lidé si mnohdy půjčují na věci, které ve skutečnosti nepotřebují. Nedopusťte se příště té stejné chyby!

Zároveň také není třeba hned skákat z mostu, když se dostaneme do neschopnosti splácet. Zachovejte relativně klid, ale situaci řešte neodkladně!!! Jakmile např. ztratíte zaměstnání a nebudete moci řádně splácet, je dobré co nejdříve informovat Vaše věřitele o této skutečnosti, a snažit se dohodnout na momentálně nižších splátkách, banky na to často přistoupí. Naopak, jestliže nesplácíte a nekomunikujete o tom s Vaší bankou, budete jednoduše pokládáni za nezodpovědného, neschopného dlužníka bez zájmu.

Podívejme se tedy na to, co dělat, abychom se snáze dostali z dluhů ven, a abychom zastavili postup dluhové spirály.

Klepe Vám na dveře neschopnost splácet, či se v této situaci už nacházíte? První věcí, která by Vás měla napadnout, je snížit své osobní či rodinné výdaje na ty opravdu nejnutnější, a najít si další příjem. Snažte se vyprodukovat ze svých vlastních sil maximum.

  • I když se zpočátku nemusí jednat o přímo obrovské ušetřené částky, věřte, že to má smysl. Nakupujte jen potřebné potraviny, upřednostněte Váš starší svetr před tím ve výloze, kávu si raději dejte sami doma, než v kavárně, nebo také snižte výši svých příspěvků na spořící účty. Na první pohled se to může zdát bezvýznamné; spočítejte si ale, kolik jste za měsíc takto ušetřili. Pravděpodobně budete překvapeni!
  • Zajistěte si další příjem. Zdá se to nemožné, protože už nemáte během týdne čas ani energii? Nemusí ale jít o právě nejnáročnější aktivity. Myslete na to, v čem jste dobří, a prodejte to v praxi. Umíte cizí jazyk nebo se dobře vyznáte v některém jiném školním předmětu? Doučujte. Trávíte rádi čas s dětmi, a jste zodpovědní? Hlídejte pravidelně ratolest někomu, kdo to potřebuje. Sice takto pravděpodobně nevyděláte tisíce měsíčně navíc, ale když se koruna s korunou sečte…
  • Zbavte se věcí, které nepotřebujete! Prodejte je např. do bazaru nebo přes internet.

Udělali jste pro záchranu situace vše, co bylo ve Vašich silách, a stále je to málo? Pokud je to tak, je třeba podniknout další kroky, a to bezodkladně. Například:

  • Jestliže dlužíte více věřitelům, získejte přehled o všech Vašich dluzích. Sepište si seznam Vašich úvěrů a seřaďte jejich pořadí od nejdražšího k nejlevnějšímu a v tomto pořadí je splácejte.
  • Zamyslete se nad tím, zda nemáte volné úspory či jiné finance (např. na spořícím účtu), které si neuvědomujete, a které můžete ihned využít ke splácení. Zjistěte si ale předem, zda poskytovatel Vašeho úvěru nevybírá sankce za předčasné splacení, jestliže ano a jedná se o dost vysoké částky, je možné, že se Vám předčasné splacení nemusí vyplatit.
  • Zvažte možnost bankovní konsolidace půjček. Jedná se o bankovní produkt umožňující sloučení více úvěrů od různých věřitelů do jediné půjčky, kterou následně dlužník splácí (dle nového splátkového kalendáře) bance, se kterou konsolidaci uzavřel. Velkou výhodou pro dlužníka je jeho větší přehled o celkovém dluhu a jeho situaci, stejně jako často výhodnější podmínky konsolidačního úvěru.
  • Pro opravdu těžké případy existuje možnost oddlužení, tzv. osobní bankrot. Vyřizuje jej insolvenční soud a jeho podstatou je odpuštění až 70% dluhu při schopnosti splatit během pěti let alespoň jeho 30% část.

Máte nejasnosti ohledně toho, jak Vaši dluhovou situaci řešit? Odhoďte stud a neváhejte co nejdříve kontaktovat některou z dluhových poraden zdarma, např. https://www.dluhovaporadna.cz/Doporučujeme

Chtěli byste sloučit své půjčky a úvěry, ale nemáte doložitelný příjem nebo máte záznam v registru dlužníků? Právě pro Vás je určen produkt konsolidace půjček bez registru - více informací o této nebankovní konsolidace můžete najít na stránkách Maxi-půjčky.cz

Pokud nemůžete doložit, kolik vyděláváte, mohly by Vás zajímat informace o snadné, rychlé a dostupné půjčce bez doložení příjmu.

© 2014 Konsolidace-Sloučení-Půjček.cz, Všechna práva vyhrazena, Kontakt na provozovatele.
Provozovatel tohoto webu neposkytuje ani nezprostředkovává spotřebitelské úvěry ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb.
Stránky jsou pouze informativního charakteru.