|
Konsolidujte své dluhy a plaťte méně a pohodlněji
Důležité info: Inspirací pro zde uvedené informace byly různé další zdroje. Je možné, že některé již nejsou aktuální a neodpovídají současné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů.

Historie peněz

11-května-2015

Zajímá vás historie vzniku peněz? Podívejme se, jak tento proces probíhal a čím se v minulosti platilo.

Na počátku byl směnný obchod

Než byla vytvořena první platidla, probíhal mezi lidmi směnný neboli barterový obchod. Jedno zboží se vyměnilo za jiné. Nebylo to ale tak snadné, bylo třeba najít člověka, který byl ke směně ochotný. Směňování zboží provázelo lidstvo od jeho počátku a bylo potřeba vymyslet univerzální platidlo.

Komoditní peníze

Nejdříve nešlo o peníze jako takové, barterový obchod byl nahrazen komoditními penězi, tedy určitým druhem zboží, které mělo svou danou hodnotu. Vždy záleželo na lokalitě. Nejčastěji se platilo plátnem, solí, kožešinou nebo dobytkem. Taková měna se ale těžko skladovala, dělila a také neměla dlouhou trvanlivost. Postupně se jako nejlepší komodita ukázaly kovy, především zlato.

Vznik kovových mincí

Stále více se platilo stříbrnými, měděnými nebo zlatými slitky. Od 7. století př.n.l. se tyto slitky označovaly různými obrazci a také začaly mít různou hodnotu. Následovalo ražení prvních mincí. Na našem území to bylo okolo roku 970 n.l. Za hmotnost a ryzost vždy odpovídal panovník dané země.

Proč vznikly papírové peníze

Kovové mince byly ve větším množství nepraktické, špatně se uschovávaly a také byly těžké. Bylo třeba vymyslet nové platidlo. Od 17. století se začaly vydávat papírové bankovky kryté zlatem.

Placení v dnešním světě

Ve vyspělých zemích se k platbám stále více využívají moderní technologie. Lidé čím dál více platí kreditními kartami a bankovními převody, než mincemi nebo bankovkami. Stále ale existují země, kde přetrvává výměna zboží.

Zajímá vás více informací o světě financí? Navštivte stránku Maxi-půjčky.cz zde.Doporučujeme

Chtěli byste sloučit své půjčky a úvěry, ale nemáte doložitelný příjem nebo máte záznam v registru dlužníků? Právě pro Vás je určen produkt konsolidace půjček bez registru - více informací o této nebankovní konsolidace můžete najít na stránkách Maxi-půjčky.cz

Pokud nemůžete doložit, kolik vyděláváte, mohly by Vás zajímat informace o snadné, rychlé a dostupné půjčce bez doložení příjmu.

© 2014 Konsolidace-Sloučení-Půjček.cz, Všechna práva vyhrazena, Kontakt na provozovatele.
Provozovatel tohoto webu neposkytuje ani nezprostředkovává spotřebitelské úvěry ve smyslu zák. č. 257/2016 Sb.
Stránky jsou pouze informativního charakteru.